Pole Skarbów

W ubiegłym stuleciu Russel Conwell  podróżował po Stanach Zjednoczonych z przemówieniem, jakiemu nadał tytuł „Pole Diamentów.” Opowiadał on o młodym człowieku studiującym inżynierię górniczą w Yale. Kiedy był już absolwentem, dosięgnęła go „gorączka złota” i postanowił udać się do Kalifornii w poszukiwaniu fortuny. W międzyczasie Yale zaoferowało mu pracę nauczyciela, którą młody człowiek odrzucił. Przekonał on swoją matkę, aby sprzedała rodzinną farmę w Massachusetts i wyruszyła razem z nim w poszukiwaniu złota. Jednak wyprawa zakończyła się fiaskiem; nie udało mu się znaleźć złota i ostatecznie przyjął on posadę w Minnesocie, pracując w kopalni i zarabiając mniej niż ofarowano mu w Yale. Bardziej interesującą rzeczą jest, że człowiek, który kupił ich rodzinną farmę w Massechusetts jednego dnia zbierał ziemniaki. Kiedy potrząsał ciężki krzak, zauważył błyszczący kamień. Po analizie kamienia okazało się, że było to rodzime srebro.  

 

Dlaczego młody inżynier, który bez wątpienia wcześniej natknął się setki razy na błyszczące kamienie na farmie nie odkrył żadnego? Czy dlatego, że nigdy mu się nie śniło, że skarb można tak łatwo znaleźć? Czy może dlatego, że wierzył iż musi udać się gdzieś w odległe miejsce, z dala od domu aby spełnić swoje marzenia? Czy to co było bliskie i dobrze znane poczytał za tak banalne, że zupełnie nie dostrzegł w tym wartości?

 

To, czego szukamy może znajdować się w miejscu, gdzie właśnie jesteśmy. Oczywiście istnieją sytuacje kiedy należy dokonać istotnych zmian, ale często musimy zwyczajnie zmienić swoje własne myślenie. To, czego tak usilnie poszukujemy (szczęście, bogactwo, bezpieczeństwo, spełnienie, nowe wyzwania) może znajdować się w zasięgu ręki, chociaż często niezauważane.

Może istnieją ukryte możliwości w twojej obecnej pracy, relacji, miejscu zamieszkania. Spełnienie twoich marzeń może leżeć tuż obok, jeśli tylko poszerzysz horyzonty swojego myślenia. Zanim dokonasz wszelkich drastycznych życiowych zmian, rozejrzyj się uważnie. Może siedzisz na polu skarbów?