Lekcja Filozofii

Profesor stanął przed studentami na zajęciach z filozofii, trzymając w ręku kilka przedmiotów. Kiedy zajęcia się rozpoczęły, bez słowa wziął do rąk duży pusty słoik po majonezie i zaczął wrzucać do niego piłeczki golfowe. Po chwili spojrzał na studentów i zapytał, czy słoik był pełny. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że tak. Profesor więc wziął do rąk pudełko z małymi kamykami nazbieranymi na plaży i wsypał je do słoika. Po chwili potrząsnął słojem i kamyki powpadały w przestrzenie pomiędzy piłkami golfowymi. Wówczas ponownie zapytał studentów, czy słoik był pełny. Zgodzili się, że tak.

Następnie profesor wziął pojemnik z piaskiem i wsypał do słoika. Oczywiście piasek wypełnił wszelkie wolne przestrzenie. Profesor ponownie zapytał studentów, czy słoik był pełny. Wszyscy jednomyślnie pokiwali głowami, że tak.

W końcu profesor wlał do słoika dwie szklanki kawy, które wypełniły resztę miejsca pomiędzy piaskiem. Studenci zaczęli się śmiać.

„Teraz”- rzekł profesor kiedy śmiech ucichł – „chcę, abyście wyobrazili sobie, że słoik reprezentuje wasze życie. Piłki golfowe to rzeczy ważne – wasza rodzina, dzieci, wasze zdrowie, przyjaciele i wasze ulubione zajęcia – wszystko to, co przedstawia rzeczy, które gdyby nic innego nie istaniło, to wasze życie wciąż byłoby satysfakcjonujące.

Kamyki obrazują inne rzeczy, które mają znaczenie takie jak wasza praca, dom, samochód. Piasek to wszystko inne – rzeczy mało istotne.

Jeśli do słoika wsypalibyśmy najpierw piasek, zabrakłoby miejsca na kamyki, albo piłki golfowe. Podobnie w życiu.

Jeśli poświęcacie swój czas i energię na rzeczy mało istotne, nigdy nie będziecie mieli miejsca na rzeczy, które najbardziej liczą się w życiu.

Bądźcie roważni i zwracajcie uwagę na to wszystko jest jest niezbędne dla waszego szczęścia.

Spędzajcie czas z dziećmi. Poświęcajcie czas rodzicom. Odwiedzajcie dziadków. Zaproście swojego męża/żonę na obiad. Spędzajcie popołudnie w gronie przyjaciół.

Zawsze znajdzie się czas na to, aby posprzątać dom, albo skosić trawę.

Zawsze w pierwszej kolejności zatroszcie się o piłki golfowe – rzeczy najważniejsze. Ułóżcie odpowiednio swoje priorytety. Reszta to tylko piasek.”

Gdy profesor kończył, jeden ze studentów podniósł rękę z pytaniem, co reprezentuje kawa. Profesor uśmiechnął się i powiedział : „Cieszę się, że pytasz. Kawa pokazuję, że bez względu na to jak wypełnionym wydaje się być twoje życie, zawsze znajdziesz miejsce na szklankę kawy z przyjacielem.”