Zagderani na Śmierć

Motywacja – to sztuka sprawienia tego, aby ktoś coś zrobił. Wszyscy jesteśmy w biznesie motywacji. Możesz motywować ludzi, aby gdzieś poszli, albo wykonali jakąś pracę, poprawili jakieś zachowanie w swoim życiu, zmienili sposób bycia, skończyli to, co rozpoczęli, albo zrobili coś, co chcesz, by zrobili. Motywacja przybiera wiele form. Możesz inspirować ludzi. Możesz ich zastraszać. Możesz motywować miłością; otoczyć kogoś ramieniem i powiedzieć: chodź bracie, zrobimy to. Ale na pierwszym miejscu w motywowaniu jest ta wypróbowana i stara metoda zwana gderaniem/zrzędzeniem. Po prostu stale o tym mów, wnoś sprawę w każdej rozmowie. Ostatecznie osoba zmęczy się i zrobi to, abyś się w końcu odczepił. Prowadzi to do wykonania pracy, ale niewiele przyczynia się do ubogacenia relacji. Niestety gderanie często jest skuteczne – ale z bardzo niszczącymi skutkami.

Gderanie można zdefiniować jako motywacja przez erozję; po prostu zniszcz. To właśnie zrobiła Delila Samsonowi. Historia mówi, że Filistyni nie byli w stanie pokonać ponadnaturalnie silnego Samsona. Tajemnica jego siły leżała w jego włosach, które nigdy nie powinny być ścinane, czego Samson nigdy nikomu nie powiedział. Lecz Filistyńczycy przekupili piękną Delilę, by zakochala się w Samsonie i wyjawniła tajemnicę jego siły. Jak to zrobiła? Sędziów 16:16-17 mówi: „Toteż gdy naprzykrzała mu się przez codzienne swoje gadanie i dała mu się we znaki, tak, że życie mu już zbrzydło, wyjawił jej całą swoją tajemnicę.” Samson już był tak zmęczony, że zrobił coś, czego nigdy w innej sytuacji by nie zrobił.

Czy może utożsamiasz się z tym wydarzeniem? Może masz do czynienia z Delilą; ludzie w twoim życiu, którzy chcą, byś zaniżył swoje standarty, poszedł na kompromis z tym, w co wierzysz. I gadają ci i zrzędzą i gderają przy każdej nadarzającej się okazji. A tobie wydawało się, że nigdy się nie ugniesz, ale jesteś już bliski poddać się, bo masz dość tego gderania.

Samson został zagderany na śmierć. Nie ulegaj. Wydaje ci się, że jesteś pod presją? Poczekaj, co będzie kiedy ulegniesz i poddasz się, lub pójdziesz na kompromis. Jeszcze nie wiesz co to presja! Może powinieneś zmienić środowisko i odsunąć się od ludzi, którzy gderają. A może nie jest to możliwe. Proś więc Boga, by dał ci siłę, by przeciwstawiać się temu jako Boży człowiek. To jest codzinna walka; dzień po dniu. Podejmij decyzję, że to ty będziesz miał wpływ na otoczenie, nie otoczenie na ciebie. Ludzie winni widzieć w tobie charakter Chrystusa. Bądź tym, który wnosi pozytywne zmiany, a nie tym, który pada ofiarą gderania.    

 

                                                                                       Ron  Hutchcraft / Tł. Aldona Kozlowska