Kto jest Twoim Nawigatorem?

Zawsze będę pamiętał, był to sierpniowy piątek. Wszyscy, którzy wylądowali na lotnisku O’hare w Chicago mieli swoje plany, rzeczy do zrobienia i miejsca do których się udawali. Ale z tego co wiem, nikomu nic z tych planów nie wyszło. Tego dnia, Chicago miało rekordowe opady deszczu i powódź. Wszystko wokół lotniska było zalane i O’hare stało się samotną wyspą. Było zalane i zamknięte. Wielu ludzi, włączając mnie usiłowało wydostać się, co na niewiele się zdało. Wszystko z powodu jednej burzy. Bez względu jaki bogaty byłeś, albo jaki biedny, jaki wpływowy lub podrzędny, jak młody, albo jak stary – nagle twój cel był nie do osiągnięcia. Wiecie, burze zwsze mają to do siebie.  

Nahum należy do małych proroków Starego Testamentu. Mały, ponieważ jego księga jest krótka, nie dlatego, że to co mówił miało mniejsze znaczenie. W Biblii trudne czasy często nazywane są burzami życia i jest to bardzo poprawne, gdyż mówią o sytuacjach, gdzie człowiek nie jest w stanie kontrolować rezultatów.

To właśnie sprawiają burze w naszym życiu. Medyczne burze, rodzinne, finansowe; może właśnie sam przechodzisz teraz przez burzę. Może w twoim biznesie coś jest poza kontrolą. Może w twoim małżeństwie, może jedno z twoich dzieci, może diagnoza lekarska. Oto co mówi Boże Słowo: „Pan jest cierpliwy i pełen łaski... Jego droga jest w burzy i wichrze... On gromi morze i wysusza je” Nah.1:3,4

Wydaje się, że w czasie burzy wszystko wymyka się spod kontroli. Lecz oto Bóg zapewnia nas, że nawet kiedy wszystko wydaje się być poza naszą kontrolą, Bóg ma ostateczne słowo. Paweł doświadczył tego w wydarzeniu zapisanym w Dz.27. Jako więzień na statku, który wiózł go do Rzymu, gdzie miał świadczyć o Chrystusie, oto nagle znalazł się w centrum burzy, nie mógł widzieć słońca, księżyca, gwiazd. Nie wiedzieli gdzie są. Myśleli, że byli wyrzuceni z kursu. Ale oto po dwóch tygodniach ku swemu zdziwieniu dotarli do Malty, bardzo blisko Włoch, ich punktu docelowego.

Innymi słowy, cały ten czas kiedy stracili kontrolę, ciągle byli na właściwej drodze. Podobnie jest z tobą. To właśnie miał na myśli starotestamentowy prorok Nahum. Burze mogą sprawić, że rzeczy wyrywają się poza naszą kontrolę, ale pozostają one pod Bożą kontrolą. Bóg uczy nas często poprzez burze jak bardzo Go potrzebujemy, jak bardzo możemy na Nim polegać.

Może w twoim życiu szaleje burza, nasilają się wiatry, wody frustracji wzbierają. Jesteś bezsilny. Pozwól, że cię zapewnię, że wszystko jest pod kontrolą. „Pańska droga jest w burzy i wichrze.” On często używa burzy, aby przyprowadzić nas do miejsce, do którego zamierzał.

To nie my mamy kierować naszym życiem i burze właśnie pozwalają nam to zrozumieć.

Jeśli pozwolisz, aby Bóg był twoim nawigatorem, to za każdym razem kiedy wydaje ci się, że burze wyrzucają cię z kursu, tak naprawdę zawsze na nim pozostajesz. Bóg doprowadzi cię do celu.  

                                                                      Ron Hutchcraft / Tł. Aldona Kozlowska