Amnezja Duszy

Oto sytuacja: Wraz z żoną siedzimy w samolocie. Ja jestem zajęty pracą, starając się być dobrym zarządcą czasu. Moja żona ma założone słuchawki i słucha czegoś śmiejąc się na głos. Zapewne wiesz jaka to frustrująca sytuacja? Ja usiłuję skupić się na pracy, a słyszę tylko ha! ha! ha! Szczególnie jest to frustrujące kiedy nie wiesz z czego śmieje się druga osoba. W końcu poddaję się i sam zakładam słuchawki. Okazało się, że moja żona słuchała Billa Cosby mówiącego o swoich 50-tych urodzinach. Cosby posiada niesamowitą zdolność wyłapywania codziennych życiowych sutuacji i obracania ich w humor. W tym przypadku opisywał sytuację kiedy wstawał z fotela w pokoju udając się do kuchni i gdy znalazł się w kuchni nie wiedział po co przyszedł. Wrócił więc z powrotem do pokoju, usiadł w fotelu, aby przypomnieć sobie po co chciał iść do kuchni. Oboje z żoną śmialiśmy się na głos, bo sytuacja ta była bardzo bliska naszemu sercu .  My dokładnie robimy to samo.

Kiedyś pamiętałem wszystkie numery telefonów. Dzisiaj wydaje się, że przelatują one gdzieś pomiędzy szczelinamy mojego mózgu. Może powiesz, że jest to problem ludzi starszych. O nie! Utrata pamięci to poważny problem ludzi w każdym wieku.

 

W Psalmie 78:40 Dawid pisze: „Ileż to razy buntowali się (mówiąc o Starotestamentowych Żydach)  przeciwko niemu na pustyni i zasmucali go na pustkowiu? Ustawicznie kusili Boga”  Czy myślisz, że możemy to przenieść do naszych czasów?  Może tu chodzi o mnie i o ciebie? Ustawicznie kusili Boga...

Dlaczego? Dlaczego to robili?  Oto dlaczego – amnezja. Biblia mówi, że nie pamiętali Jego mocy. Psalm ten wymienia wiele przypadków kiedy Bóg okazywał im swoją moc i wybawienie, swoją wierność w wyprowadzeniu ich z Egiptu, rozdzieleniu Morza Czerwonego itd.

Jeden z moich przyjaciół podczas rozmowy powiedział: „Wiesz Ron, co jest plagą chrześcijan? Duchowa amnezja”  To stwierdzenie sprowokowało mnie do myślenia. Był to problem ludzi Starotestamentowych i jest to problem przewijający się poprzez wieki. Zapominamy, co Bóg uczynił. Zaczynamy się buntować, podejmujemy nierozsądne decyzje, bo zapominamy jak Bóg wybawił nas w przeszłości. Jest to odwieczny problem.

Ale spójrzy wstecz. Wczorajsze góry, które wydawały się nie do pokonania, dzisiaj są górami, które poruszył Bóg swoją wiernością i mocą. Może powiesz: „Tak, ale ta góra...” Wpadamy w panikę, szukamy szybkiego rozwiązania. Odwracamy się od Boga. Kiedy spojrzysz wstecz, twoje życie pełne jest stromych zboczy, ale przecież wcale nie wpadłeś w przepaść. Może ratunek pojawił się w ostatniej chwili, ale wciąż się pojawił. Pamiętasz chwile kiedy wydawało się, że to już koniec, ale oto pojawił się nowy rozdział, którego się nie spodziewałeś. Ostatecznie wody zawsze się rozdzieliły. Ale dzisiejsze przeszkody przysłaniają ci obrazy przeszłości.

Wycisz się! Wspomnij Boże działanie w swoim życiu. Bóg zawsze zjawiał się kiedy Go potrzebowałeś i On będzie nadal to czynił. Nie pozwól, aby duchowa amnezja prowadziła cię do błędnych decyzji. Wielu ludzi popełnia błędy z powodu utraty pamięci. Nie zapominaj Bożych cudów!

                                                                           Ron Hutchcraft/ Tł. Aldona Kozlowska