Życie Pomiędzy Trapezami

Wszystkie dzieci zachwycają się cyrkiem. I w każdym z nas jest ukryte dziecko, które nigdy nie starzeje się. Ja wciąż bardzo lubię cyrk. Zawsze byłem zafascynowany akrobatami na wysokich trapezach. Przeskakują z jednego trapezu na kolejny, pełni gibkości i gracji aż do chwili gdy znajdą się w miejscu, w którym rozpoczęli. Myślę, że większość z nas mogłoby się nauczyć wisieć na trapezie i czulibyśmy się w miarę bezpiecznie. Problem polega na tym, co działoby się pomiędzy trapezami. Być może i ty podobnie jak lud Boży z księgi Jeremiasza 29 żyjesz teraz pomiędzy trapezami. Jeden etap życia masz za sobą i liczysz na to, że zacznie się jakiś kolejny etap. Ale w obecnej chwili znajdujesz się w jednym z życiowych „pomiędzy” etapów. Tak było z ludem Izraela w Jer.29 Znajdowali się oni w tak zwanym miejscu tymczasowym, pomiędzy dwoma stałymi miejscami. Rozpoczęli w Izraelu i zakończą ponownie w Izraelu, ale obecnie są pomiędzy trapezami. Są pomiędzy, w niewoli Babilońskiej. Jest to tymczasowe miejsce.

I oto wskazówki jakich Bóg udziela ludziom pomiędzy trapezami. Bóg mówi: „Budujcie domy i zamieszkujcie je; zakładajcie ogrody i spożywajcie ich owoc! Pojmujcie żony i płodźcie synów i córki; wybierajcie też żony dla waszych synów, a wasze córki wydawajcie za mąż, aby rodziły synów i córki, by was tam przybywało, a nie ubywało. A starajcie się o pomyślność miasta, do którego skazałem was na wygnanie i módlcie się za nie do Pana, bo od jego pomyślności zależy wasza pomyślność” (Jer.29:5-7).

Przesłanie jest takie: gdy jesteś na etapie „pomiędzy” nie zatrzymuj życia. Żyj tak, jakbyś miał żyć w tym miejscu do końca swojego życia. Bóg używa słów budujcie, zamieszkujcie, zakładajcie, starajcie się o pomyślność miasta, usprawniajcie miejsce gdzie się znajdujecie.  

Możemy powiedzieć: „Panie, ale to nie jest miejsce, w którym chcemy być! Chcemy szybko przez nie przejść i znaleźć się tam, gdzie powinniśmy być!” Ale oto werset 11 zawiera słowa, które często cytujemy, gdzie Bóg zapewnia: „Albowiem Ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.”

Boże dobre plany na jutro mają do czynienia z tobą, żyjącym pełnią życia pomiędzy trapezami. Może dzisiaj nie jesteś w miejscu, w którym chcesz być, jesteś pomiędzy pracami, albo czujesz  że gdzieś utknąłeś.  Albo jesteś singlem czekającym na małżeństwo. Może znajdujesz się w tymczasowej sytuacji i czekasz na przełom. Tak jak Starotestamentowi Żydzi, jesteś w miejscu pomiędzy. Ale podobnie jak w ich przypadku, Bóg oczekuje od ciebie, abyś budował, sadził, zakładał, starał się. I kiedy to czynisz, okazujesz postawę, którą Bóg może użyć i ostatecznie dać ci to, co najlepsze. Jeśli dzisiaj znajdujesz się pomiędzy trapezami, wiedz, że jest to najgorsze miejsce, aby zatracić koncentrację. Kwitnij tam, gdzie jesteś posadzony! Daj z siebie wszystko tam, gdzie jesteś! Jest to najlepszy sposób, aby bezpiecznie dotrzeć do miejsca, w którym tak bardzo chesz się znaleźć.

                                                                                      Ron Hutchcraft / Tł. Aldona Kozlowska