Mądrość na Wynos

Jeśli miałbym wybierać pomiędzy hamburgerem na wynos, a domowym obiadem, nie musiałbym się długo zastanawiać, wybór byłby prosty. Ale mieszkając większość życia w metropoliach, wygodnym jest podbiec do McDonald, albo Burger King i złapać coś szybkiego do zjedzenia. Często miałem do wyboru – szybki obiad na wynos, albo żadnego obiadu. Wiadomo co wybierałem. Ale bywałem w miejscach, gdzie nie było wiele „fast-foodów” Kiedyś mieszkaliśmy w miejscu, gdzie do najbliższego McDonad musieliśmy jechać prawie godzinę. W okolicy były bary, albo drogie restauracje, ale nie „fast foody”

Na pierwszym miejscu u mnie zawsze będą domowe obiadki, ale czasem muszę złapać coś na szybko.

Nehemiasz był podczaszym króla Perskiego. Kiedy dowiedział się o zniszczeniu swego rodzinnego miasta Jerozolimy, jego serce było zdruzgotane. Przez kilka miesięcy modlił się w tej sprawie do Boga. I oto idzie przed króla i rozmowa która będzie miała miejsce, zmieni bieg historii.

„...Wziąłem wino i podałem królowi, a nigdy przedtem tak źle nie wyglądałem. Wtedy król rzekł do mnie: Czemu tak źle wyglądasz? Chyba nie jesteś chory? Nic to innego jak tylko zgryzota! A ja bardzo się przestraszyłem i rzekłem do króla: Niech król żyje wiecznie! Lecz jakże nie mam źle wyglądać skoro miasto, gdzie są groby moich ojców, jest zburzone, a jego bramy przez ogień strawione? A król rzekł do mnie: Czego byś sobie życzył? Pomodliwszy się więc do Boga niebios, rzekłem do króla...” (Neh.2:1-5)

Nehemiasz opowiada królowi o swoim mieście, król wyposaża Nehemiasza, aby tam wyruszył i miasto to w cudowny sposób zostaje odbudowane w ciągu 52 dni.

Rozmowa z królem była decydująca. Wszystko zależało od reakcji króla.

Każdy z nas w życiu staje w obliczu podobnych sytuacji. Kiedy to możliwe, dobrze jest spojrzeć z perspektywy i zastanowić się nad kolejnym krokiem. To tak jak przygotowywanie dobrego posiłku. Ale w niektórych sytuacjach mamy zaledwie czas podjechać pod okienko i zamówić coś szybko na wynos. „Mądrość na wynos poproszę – ze wszystkimi dodatkami!” Bóg udziela takiej mądrości w tych szczególnych, nie cierpiących zwłoki chwilach.

W Liście Jakuba 1:5 Bóg obiecuje: „A jeśli komuś z was brak mądrości, niech prosi Boga, który wszystkich obdarza chętnie.” Zauważ jednak jakie życie zapewnia ten rodzaj reakcji ze strony Boga. Nahemiasz otrzymuje mądrość, gdyż spędził już wcześniej wiele czasu w modlitwie. Już wcześniej oddał tę całą sytuację w Boże ręce.

Mądrość ta może nadejść w chwili gdy będziesz musiał podjąć decyzję w danej sytuacji. Wcześniej jednak musisz  oddać te dziedziny Bogu. Zanurz swoje życie w modlitwę, a w chwili potrzeby, złap mądrość na wynos.                                                  

                                                                                     Ron Hutchcraft / Tł. Aldona Kozlowska