Oko na Możliwości

Bardzo lubię podróżować ze swoją żoną, szczególnie kiedy ma przy sobie aparat fotograficzny. Zauważa ona rzeczy, których ja nie dostrzegam. Czasem muszę zatrzymać samochód wydawałoby się bez powodu, gdyż ona woła: „Zatrzymaj się, szybko!” A kiedy póżniej zobaczę zdjęcie, wiem, że musieliśmy się zatrzymać. Czasami chodzi o jakiś mały szczegół, o czyjś wyraz twarzy pośród setek innych wyrażający szczególną emocję. Zachód słońca, ciekawy ptak, albo coś innego co moja żona zauważa, a na co ja totalnie nie zwracam uwagi. Ja nie jestem fotografem, ona nim jest. Ona ma oko wyczulone na szczegóły. Oboje doświadczamy tej samej sytuacji, ale każde z nas inaczej ją postrzega. On widzi możliwości, których ja nie zauważam.

W Liście do Kolosan 4:3 Paweł powiada: „A módlcie się zarazem i za nas, aby Bóg otworzył nam drzwi dla Słowa w celu głoszenia tajemnicy Chrystusowej” „Otwarcie drzwi” kojarzy mi się z fotografem szukającym możliwości. Jako wierzący winniśmy być jak on, szukając możliwości – otwartych drzwi – do dzielenia się tym, co Chrystus czyni w naszym życiu.

Kiedyś poszedłem do mojej ulubionej restauracji; w drodze modliłem się, aby Pan dał mi szansę rozmowy z Joe, jej właścicielem. Kiedy jadłem swój lunch, Joe pojawił się przy mnie i zagadał: „Wiesz, już nie robią takich filmów jak dawniej” I tak zaczęliśmy rozmowę o filmach. Wówczas ja powiedziałem: „A czy oglądałeś kiedyś ‘Szatę’ ten stary film o Jezusie?” Nie wiem czemu ten właśnie film przyszedł mi do głowy. Joe odrzekł: „Nie podobał mi się. Jestem zmęczony tymi historiami. Nasłuchałem się ich wystarczająco w dzieciństwie i już mam dość ciągłego słuchania o tym.” Na to ja powiedziałem: „Wiesz, kiedy ja taki film oglądam, zawsze myślę o tym, co Jezus dla nas uczynił. Zapłacił straszną cenę za ciebie i za mnie, tylko dlatego, że nas tak bardzo kocha.”

Oto nadarzyła mi się okazja. Modliłem się, abym mógł rozmawiać z Joe i Pan dał mi taką możliwość, gdzie mogłem sprowokować go do myślenia o tym co Jezus uczynił dla nas. Jeśli nie wiesz jak rozpocząć taką rozmowę, proś Boga, a On da ci możliwość. Tak jak fotograf który kiedy szuka możliwości, zawsze je znajduje.

Paweł w Liście do Kolosan 4:5 dalej mówi: „A z tymi, którzy do nas nie należą postępujcie mądrze, wykorzystując czas” Wykorzystuj każdą okazję. Wokół nas jest tak wiele możliwości. Jeśli będziesz prosił Boga o otwarcie drzwi, Bóg będzie otwierał serca ludzi. On będzie dawał ci odwagę i mądrość, a ty będziesz Bożym narzędziem, zmieniającym wieczność ludzi  którzy są wokół ciebie.     

                                                                                      Ron Hutchcraft/ Tł. Aldona Kozlowska