57 Centów

Mała dziewczynka płacząc stała przy drzwiach kościoła, do którego jej nie wpuszczono ponieważ „był zbyt przepełniony” „Nie mogę pójść na szkółkę niedzielną” – pożaliła się przechodzącemu właśnie obok pastorowi. Widząc jej niedbały wygląd, pastor domyślił się prawdziwej przyczyny i wziąwszy dziewczynkę za rękę, wprowadził ją do klasy. Dziewczynka była tak przejęta, że kiedy tej nocy kładła się spać, myślała o wielu innych dzieciach mieszkających w slamsach, które były w podobnej do niej sytuacji. Około dwa lata później dziewczynka zmarła. Rodzice wezwali pastora, który wcześniej okazał ich córce tak wiele serca, aby przeprowadził pogrzeb. W czasie przygotowań przy drobnym ciele dziewczynki znaleziono zniszczony portfel, który prawdopodobnie pochodził z jakiegoś śmietnika. W środku znajdowało się 57 centów i notatka zapisana dziecięcym pismem: Pieniądze te mają być przeznaczone na pomoc w rozbudowie małego kościoła, aby mógł pomieścić więcej dzieci w szkółce niedzielnej.

Były to dwuletnie oszczędności dziecka. Kiedy wzruszony do łez pastor czytał notatkę, od razu wiedział co dalej robić. Notatkę wraz ze zniszczonym portfelem miał przy sobie podczas jednego z kazań, gdy opowiadał zebranym historię dziewczynki, jej miłości i oddania. Zachęcił on swoich diakonów do zbierania funduszy na rozbudowę budynku. Historia jednak nie kończy się tutaj.

Jedna z gazet opublikowała całe wydarzenie. Artykuł ten wpadł w ręce jednego z inwestorów, który zaoferował sprzedać kościołowi działkę ziemi wartości wielu tysięcy dolarów. Jednak kiedy dowiedział się, że kościół nie stać na taki zakup, odsprzedał ziemię za 57 centów. Zachęceni diakoni kościoła zaczęli wnosić dotacje. W ciągu pięciu lat dar małej dziewczynki urósł do wymiarów 250 tysięcy dolarów – ogromnej sumy na tamte czasy (przełom XX wieku)

Zapoczątkowana przez ubogie dziecko działalność urosła do nadzwyczajnych wymiarów. Jeśli będziecie w Filadelfii, zwróćcie uwagę na Temple Baptist Church, który posiada 3,300 miejsc, oraz Temple University, który kształci tysiące studentów. Również nie omińcie Szpitala Good Samaritan, oraz budynku szkółki niedzielnej, który mieści setki dzieci, aby żadne z dzieci nie musiało pozostać na zewnątrz.

W jednym z pomieszczeń budynku znajduje się zdjęcie dziewczynki, której tak starannie oszczędzonych 57 centów dało początek tym niezwykłym przedsięwzięciom. W pobliżu znajduje się również portret pastora, Dr.Rusell H. Conwell’a - autora książki „Acres of Diamonds” (Akry Diamentów)